Enzim Eğitim Kiti

Enzim Eğitim Kiti

Deneyin Amacı
Enzimler canlı hücreler tarafından sentezlenmiş biyokimyasal moleküllerdir. Bazen molekülleri birleştirirler, bazen parçalarlar. Vücut içinde de vücut dışında da etkinlik gösterir. Tıp, eczacılık, tarım, hayvancılık, çevre, gıda, kâğıt, tekstil, deterjan vb. onlarca alanda kullanılmaktadır.

Tükürüğümüzle salgılanan amilaz enzimiyle reaksiyona giren karbonhidratlar hızla basit şekere dönüşür. Bu dönüşüm sonucunda oluşan şekerler kana karışır. Şekerlerin kana geçiş hızını anlatmak için kullandığımız kavram ise glisemik indekstir.

Glikoz/fruktoz, kan şekerini en çabuk yükselten şeker türüdür. Bu bilgiden yola çıkılarak glisemik indeks kavramının referans alındığı molekül glikozdur. Glikozun glisemik indeksi 100 olarak kabul edilmiştir. Diğer yiyecekler de buna göre 0 ila 100 arasında değer alırlar. Bir yiyeceğin glisemik indeksi ne kadar yüksekse, yedikten sonra kan şekeri, o kadar yükselecek demektir. Buna göre;

  • 0-55 Düşük glisemik indeksli
  • 56-69 Orta glisemik indeksli
  • 70-100 Yüksek glisemik indeksli diye adlandırılır.

Glisemik indeksi yüksek besinler hızla sindirilir. Kan şeker seviyesi hızla yükselir. Vücut hızla insülin salgılayarak şeker seviyesini düşürür. Bu durumda daha çabuk acıkmaya sebep olur. Tekrar yemek yeme isteği oluşur.
Glisemik indeksi düşük besinler uzun süre tok tutar.
Özetle; glisemik indeksi düşük besinler, kan şekerini dengede tutar, kilo kontrolü sağlar hatta yağ depolanmasını engeller. Başta şeker hastaları olmak üzere, en doğru yiyecekleri saptamak için yapılan araştırma sonucunda, bu sınıflandırmadan herkesin yararlanabileceği görüldü.
Bu test kitini geliştirmekteki amaç çocuklara glisemik indeks hakkında bilgi vermek ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Deney Hakkında Kısa Bilgi
Eğitim kiti içerisinde verilen farklı karbonhidratların (patates ve buğday) amilazla etkileşimi gösterilmektedir.
Amilaz enziminin tükürük bezlerinden tükürükle beraber salgılandığı öğrencilere anlatılmaktadır. Karbonhidrat sindiriminin ağızda başladığı, patates, buğday gibi farklı karbonhidratların sindirim hızları arasındaki fark gösterilmektedir.

Deneyin Faydaları
Abartılı reklamların etkisiyle aşırı karbonhidrat tüketimi sonucu oluşan damar tıkanıklığı, felç, kanser ve obezite gibi hastalıklar çok fazla can kaybına yol açtığı gibi yaşam kalitesini de düşürmektedir. Büyük bütçe açıklarına da sebep olan bu sorun, basit bir eğitimle kaynağından çözülebilir.
Edinilen bilgiler, beslenme alışkanlıklarını sorgulamaya ve faydalı olanı tercih etmeye yöneltmektedir.