Klorofil Eğitim Kiti

Klorofil Eğitim Kiti

Deneyin Amacı
Klorofil, bitkilerin kendi beslenme ihtiyacını karşılamak için çalışan mucizevi bir moleküldür. Görevi fotosentez yapmaktır. Fotosentez, kloroplast denen organelin bünyesinde gerçekleşir. Klorofil molekülü güneş enerjisinin etkisiyle, karbondioksit ve su ile reaksiyona girer. Bu işlemin sonucunda glikoz ve oksijen üretir.
Günümüzde bilim insanları bu temel bilgiyi kullanarak; enerji üretiminden, dünyadaki karbondioksit artışını azaltmaya yönelik pek çok teknolojik ürünü geliştirmiş. Bilimsel ve teknolojik çalışmaların kıyasıya bir yarışa dönüştüğü günümüz dünyasında, çocuklarımızı bu yarışa dahil etmekle birlikte, başarılı olmalarını sağlamak için hayal dünyalarını genişletmek ülkemizin gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

Deney Hakkında Kısa Bilgi
Hazırlanan eğitim kitinde yeşil bitkilerin fotosentez yapan organeli olan kloroplast içindeki klorofil, bileşenlerine (klorofil A, klorofil B ve karotenoidler) ayrılmaktadır.
Özütlenmiş klorofilin kullanımıyla pek çok faydalı ürün üretilmiştir.

  • MIT (Massachusetts Institute of Technology) de üretilen sentetik yapraklarla CO2 (karbondioksit) emisyonunu azaltacak çözümler üretilmektedir.
  • İsveç’de otoyolların kenarına konulan yosun dolu tüplerle kara yolunda oluşan CO2 azaltılırken, buradan elde edilen enerji ile yol aydınlatması yapılmaktadır.
  • Artık saksılardan elde edilen enerji ile bilgisayar telefon gibi cihazlar şarj edilebilmektedir.
  • 2030 yılında klorofilden aldığı enerjiyle hareket etmesi planlanan konsept otomobillerden bahsedilmektedir.
  • Çim sahalarda veya seralarda değişik dalga boyunda ışık vererek bitkisel üretim hızını 6 kat artırmak mümkündür.

Deneyin Faydaları
Doğal bir molekül olan klorofil hücre dışına çıkarılır. Çıkarılan molekül hücre içindeymiş gibi çalışmaya devam eder. Bu sayede doğal bir molekülden faydalı, hayatı kolaylaştıran pek çok ürün elde edilebilir. Bu çalışma ile öğrencilere, bu tür projelerin ne kadar kolay olduğu, kendilerinin daha faydalı biyoteknolojik ürünler geliştirebileceği fikri verilmeye çalışılır.
Eğitim sistemimiz, sadece gelişmiş ülkelerin ürettiği cihazların kullanımını öğretmeye çalışırsa ülke olarak kalkınamayız.
Her zaman daha iyisini üretmeye çalışmak ana hedefimiz olmalı.