pH Eğitim Kiti

pH Eğitim Kiti

Deneyin Amacı
Asit ve baz kelimesini sıklıkla duyarız.
“Alkali beslenme çok önemlidir.”
“Asit yağmurları dünyamızı tehdit ediyor.”
“Kola içme, çok asitli.”
“Midem yanıyor, asitliği yükseldi galiba, bir anti asit tablet alayım.” gibi.
Günlük yaşantımızda çok kullanılan bu kelimelerle neyi anlatmak istiyoruz.
Birbirine zıt etki gösteren asit / bazın ne olduğunu anlamak bu ürünlere doğru yaklaşma konusunda bize önemli fikirler verecektir.
Bu deneyle asidik ve bazik maddelerle karşılaştığımızda gereksiz korkuya kapılmadan olası zararlara karşı kendimizi ve çevremizi korurken, bu ürünlerin daha doğru ve etkin değerlendirilmesi sağlanacaktır.

Deney Hakkında Kısa Bilgi
Bu eğitim kiti ile kimyasallar arasındaki fark, pH belirteci sayesinde gözle görülür hale gelmektedir. Başlangıçta benzer görüntüde olan kimyasalların, belirteçle karıştığında farklı renklerde görünmesi oldukça keyifli ve kolay anlaşılır hale gelir.
Verilen indikatör (belirteç) maddeler yardımıyla oluşan renkten asiditenin seviyesi anlaşılır.
Bu bilgi sayesinde asit yağmurlarının nasıl oluştuğu, bu yağmurların yaşadığımız çevreye ne tür zararlar verdiği (bitkilerin yanması, doğadaki canlıların hayati tehlike yaşaması, insanlarda alerjik astım, kanser gibi hastalıkları tetiklemesi vb.), gıdalardaki pH farkının etkisi anlatılmaktadır.
Alkali beslenme kavramı ortaya çıkınca, sebze ağırlıklı besinlerin genellikle alkali olduğu ve metabolizmayı olumlu etkilediği anlaşılmıştır. Alkali beslenen sporcuların daha başarılı olduğu, öğrencilerin anlama-kavrama kabiliyetlerinin arttığı ispatlanmıştır. Hatta asidik beslenen sporcularda, kas kütlesindeki kayıpları tespit edilmiştir.
Bu bilgiler ışığında insan bedeninin hem asidik hem alkali besinleri bir denge içinde tüketmesi gerektiği anlaşılmıştır.

Deneyin Faydaları
Asit ve bazın anlaşılması:

  • Asit ve bazlarla karşılaştığımızda korkmadan nasıl yaklaşmamız gerektiği öğrenilecektir.
  • Yeni nesil teknolojiler üretilirken nasıl kullanılacağına dair öngörü sahibi olunmasına destek olur.
  • Dünyamızın büyük sorunlarından biri olan asit yağmurlarının neden oluştuğunu ve ne tür etki yapabileceğini anlamaya yardımcı olur.
  • Asit-baz açısından beslenme tercihimizde sağlığımıza olan faydaları anlaşılır.
  • Asit ve bazların endüstriye katkısı hakkında fikir sahibi olunur.