Şeker Eğitim Kiti

Şeker Eğitim Kiti

Deneyin Amacı
Bedenimizin temel enerji gereksinimi karbonhidratlarca sağlanır. Şekerler, karbonhidratların yapısını oluşturmaktadır. Şekerler bağımlılık yapması nedeniyle insanı tüketmeye en çok teşvik eden besin gurubudur. Şekerler, ihtiyaç fazlası tüketimde bedenimizi tehdit eden sayısız hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle bilinçli tüketilmesi gereken bir gıdadır.
Bu deneyle; şeker tüketmenin ne kadar önemli olduğu, sağlıklı ve sağlıksız şeker arasındaki fark ve “neden endüstriyel gıdalardaki şekerlerden uzak durmalıyız” kavramları anlatılmaya çalışılmıştır.

Deney Hakkında Kısa Bilgi
Hücrelerin temel yakıtı olan glikoz, besinlerdeki karbonhidratların sindirimiyle elde edilmektedir. Karbonhidrat sindiriminin son ürünü olan glikoz veya fruktoz gibi monosakkaritler, günümüzde endüstriyel tekniklerle çok kolay ve düşük maliyetle üretildiği için pek çok tatlı gıdada kullanılmaktadır. İşlenmiş karbonhidrat besin olarak alındığında hızla kana karışmaktadır. Vücut, alınan bu işlenmiş karbonhidratlar ile artan kandaki şeker seviyesini normal değere indirebilmek için olağanüstü çaba sarfetmektedir. Sonuç olarak; vücudumuz kandaki fazla şekeri normal değere indirirken, karaciğerimiz ise fazla şekeri vücudumuz için tehlikeli olabilen yağ asitlerine ve “Very Low Densty Lipoprotein’e (VLDL, kötü kolesterol) dönüştürmektedir.
Bu tür yağların vücutta birikmesi ise; damar tıkanıklığı, kalp krizi, kanser ve felçlere kadar giden süreci başlatır. Çocukların ve gençlerin bu tür tehlikeli hastalıklardan korunması için endüstriyel şekerin tüketimini azaltmaları gerekmektedir.
Şeker eğitim kiti, karbonhidratların son ürünü olan glikoz / fruktoz şurubu ile bir disakkarit olan sükrozun (sakkaroz, çay şekeri) sindirim hızları arasındaki farkı göstermek amacıyla kurgulanmıştır.
Okullarda obezite ile mücadele için glikoz / fruktoz şurubu içeren asitli-asitsiz kola ve benzeri içeceklerin satışı yasaklanmaktadır.
Bu çalışma ile gençlerin bu yasağı anlamaları, nedenini görmeleri ve kendi hayatlarına uygulamaları için oldukça önemlidir.
Bu çalışma; gençlerin yasağın amacını kavramaları, nedenini görmeleri ve günlük yaşamlarında gerekliliklerini uygulamaları açısından oldukça önemlidir.

Deneyin Faydaları
Sağlıklı beslenme konusunda bilinç oluşturulmaktadır.
Tükettiğimiz endüstriyel şekerlerin sağlığımız üzerine yaratacağı olumsuz etkilere dikkat çekilmektedir.
Doğal ve endüstriyel şekerlerin kana karışma hızı arasındaki fark gösterilmektedir.
Hızla kana karışan şekerin metabolizma üzerine yarattığı olumsuz etki anlatılmaktadır.
Beslenmeye dayalı kronik hastalıkların gelişmesini engelleyerek sağlıklı nesiller oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.
Sağlıklı beslenme alışkanlığı, planlı bir ömürü sistemine verilebilecek en doğru cevap olacaktır.